پتنت آقای دکتر مهران جوانبخت

 | تاریخ ارسال: 1400/8/22 | 
پتنت چاپ شده آقای دکتر «مهران جوانبخت» عضو هیات علمی دانشکده شیمی و رئیس مرکز تحقیقات انرژی های تجدیدپذیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در US Patent گرنت شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آقای دکتر جوانبخت در مورد مراحل ثبت این اختراع بین‌المللی گفت: برای ثبت این اختراع در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا  (USPTO)، در تیر سال ۱۳۹۶ از طریق کانون پتنت ایران اقدام شد. ابتدا اظهارنامه توسط کانون پتنت ارزیابی و تائید گردید و سپس اقدامات لازم جهت ارسال به USPTO انجام پذیرفت و در مارس ۲۰۱۸ با شماره US ۲۰۱۸/۰۰۶۹۲۵۷ A۱  در USPTO برای چاپ مورد پذیرش قرار گرفت. وی افزود: پس از طی مراحل داوری، سرانجام این اختراع در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۲۰ با شمارهUS ۱۰,۸۲۶,۰۹۹ B۲  در USPTO گرنت شد.
وی ادامه داد: این اختراع از معدود اختراعات ثبت شده در زمینه ساخت غشاهای مبادله پروتون مورد استفاده در پیل های سوختی دمای بالا است که از مایعات یونی دی کاتیونی، سیلیکای مزومتخلخل و پلیمر PBI استفاده شده است. به گفته هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نوآوری این طرح در به کارگیری مایعات یونی دی کاتیونی حاوی گروه های ایمیدازولی و همچنین سیلیکای نانومتخلخل است که باعث نگهداری بالای اسید در غشا شده و هدایت یونی را به طور چشمگیری افزایش می یابد.
گفتنی است، این پتنت، حاصل همکاری خانم دکتر خدیجه هوشیاری فارغ‌التحصیل دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و خانم دکتر مینا ادیبی از همکاران پژوهشگاه صنعت نفت است.

دفعات مشاهده: 1578 بار   |   دفعات چاپ: 177 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر