هم اندیشی در راستای توسعه و بهره برداری از ظرفیت های فناوری بلاک چین و رمز ارزها

 | تاریخ ارسال: 1400/4/10 | 
نشست اساتید و خبرگان صنعت رمزارز باعنوان "فرصت ها، چالش ها و روندهای جهانی تجاری سازی و کاربست فناوری های نوظهور" در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این نشست تخصصی که اساتید و رؤسای دانشکده های "علوم ریاضی و کامپیوتر"، "مهندسی برق"، "مهندسی کامپیوتر" و "مدیریت، علم و فناوری" حضور داشتند، مدیر عامل گروه سرمایه گذاری ارنیکا به تشریح دستاوردهای انجام شده در کشور با کمک نخبگان و جوانان متخصص پرداخت. مدیر عامل گروه سرمایه گذاری ارنیکا ضمن معرفی هلدینگ ارنیکا و شرکت های زیر مجموعه آن با توجه به محتوای جلسه، به فعالیت های شرکت دانش بنیان توفاد (به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ) اشاره کرد و ضمن معرفی پلتفرم تبادل رمزارز اکسکوینو تشریح نمود که اقدامات این شرکت در سال ۱۳۹۶ با پلتفرم "اکسکوینو" و درگاه "بیت راه" آغاز شد و در سال ۱۳۹۸ موفق به اخذ مدرک دانش بنیانی در حوزه رمزارزها به خاطر فعالیت های زیر ساختی در حوزه فناوری های بلاک چین، نودها وکیف پول رمز ارز با رعایت پروتکل های مالی مبتنی گردید. مدیرعامل هلدینگ مذکور تاکید کرد که مجموعه شرکت های وابسته به این هلدینگ از جوانان و نخبگان خلاق در اعتلای صنعت رمزارزها و بلاک چین حمایت می نماید.

همچنین در این نشست امید طهرانی، معاون اجرایی هلدینگ ارنیکا با اشاره به یکی از اصلی ترین چالش های حوزه فناوری بلاک چین و رمزارز که نبود نیروی متخصص است، گفت: یکی از دشوار ترین کارها در صنعت بلاک چین و رمز ارز جذب نیروی انسانی فنی ماهر است. در این نشست سید محمد میر ابوالقاسمی، معاون فناوری هلدینگ ارنیکا با اشاره به امنیت بالای پلتفرم تبادل رمز ارز اکسکوینو و بیت راه به تشریح اقدامات امنیتی صورت گرفته در شرکت توفاد به عنوان یک شرکت دانش بنیان در زمینه بلاک چین و صنعت رمزارز پرداخت و اظهار داشت: در شرکت توفاد چندین تیم به منظور افزایش امنیت ایجاد شده که یکی از این موارد در زمینه کشف تقلب فعالیت دارد. وی اظهار داشت: به طور کلی سیستم کشف تقلب در شرکت توفاد دارای دوبخش قبل از انجام و بعد از انجام تراکنش است؛ در صورتی که بیشتر سیستم های کشف تقلب در کشور عموما بعد از انجام تراکنش ها است.

میر ابوالقاسمی با اشاره به تشکیل تیم تحقیق و توسعه در شرکت توفاد اظهار داشت: برای تشکیل این تیم از بهترین متخصصان در حوزه مالی و بلاک چین به منظور ارتقاء سیستم های امنیتی پلتفرم های اکسکوینو و توفاد بهره برده ایم و از تجارب موسسه های مالی بزرگ و بانک ها در این بخش استفاده شده است. ضمن اینکه پوسته ظاهری فعالیت های ما در حوزه رمزارز و بلاک چین، پلتفرم اکسکوینو می باشد که همین پلتفرم هم تماما از زیرساخت های فنی داخلی استفاده می نماید و کمترین وابستگی را به سایت های بین المللی دارد. ساخت کیف پول رمز ارزها، پیاده سازی نودها که گاها تنها مورد در منطقه و بابت تسلط تیم فنی اکسکوینو به حوزه بلاک چین در رمز ارزها است.

یاشار جاودانی، مدیر فنی و توسعه نرم افزار هلدینگ ارنیکا نیز در این مراسم با اشاره به فرآیند رمزنگاری اطلاعات کاربران در پلتفرم تبادل رمزارز اکسکوینو به منظور افزایش امنیت اظهار داشت: فرآیند رمزنگاری اطلاعات کاربران و والت ها در پلتفرم های اکسکوینو و بیت راه نشان از امنیت بالای این پلتفرم ها دارد و حتی در صورت نفوذ به پلتفرم های شرکت باز شخص نفوذکننده قادر به دسترسی به اطلاعات کاربران این شرکت نخواهد بود. در این مراسم ابراهیم مقصودلو، مدیر عامل شرکت الکترونیکی و دانش بنیان کاوان تک نیز با معرفی ظرفیت های دو جانبه شرکت کاوان تک که در حوزه RTU  و ترکر اینترنت اشیاء فعالیت دارد، گفت: همکاری متقابل شرکت کاوان تک از بستر آزمایشگاهی دانشگاه امیرکبیر و جذب نیرو از این نهاد علمی در این جلسه مورد تاکید ما قرار دارد.

 

در این جلسه آقای دکتر مهدی مجیدپور، عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و رئیس دفتر بازاریابی دانشگاه، ضمن برشمردن خلاءهای قانونی و سیاستی کشور در زمینه رمزارزها، لزوم سامان دهی در حوزه حاکمیتی و برخورد هوشمندانه در جهت استفاده حداکثری از فناوری های نوظهور در انجام تعاملات بین المللی را یادآور شده و اعلام کرد که اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای ظرفیت های فراوانی جهت کمک به توسعه فناوری ها از منظر علوم ریاضی، برنامه نویسی و مدیریت و اقتصادی کردن فعالیت ها است. همچنین وی مصادیق متعددی را در جهت تجاری سازی و کاربردی نمودن فعالیت ها عنوان کردند.

روسای دانشکده های علوم ریاضی و کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر در این گردهمایی به ارائه نظرات و پیشنهادات پرداختند و از شکل گیری همکاری های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی استقبال کردند. جناب آقای دکتر محدث، رئیس دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر نیز با پیشنهاد تعریف پایان نامه های مشترک در تمام مقاطع تحصیلی و همچنین برگزاری دوره های آموزشی مشترک گفت: امیدواریم همکاری فی مابین دو مجموعه هر چه سریعتر آغاز شود. ضمنا آقای دکتر محدث از طراحی بسترهای قوی در زمینه الگوریتم های پیشرفته مالی و کاربردی در حوزه رمزارزها و بلاک چین خبر داد و از همکاری دو جانبه استقبال کرد. ایشان خواستار سریعتر اجرایی شدن پیشنهادات مطروحه بودند.
جناب آقای دکتر زرندی، رئیس محترم دانشکده مهندسی کامپیوتر نیز ایده برگزاری مسابقات دانشجویی و اعطاء جوایز به برگزیدگان را مطرح نمودند که با استقبال گروه مدیران ارشد ارنیکا و شرکت توفاد واقع شد. همچنین جناب آقای دکتر هاشمی گلپایگانی راه های مفیدی را برای تربیت نیروی انسانی ماهر و جذب آنها توسط هلدینگ سرمایه گذاری ارائه دادند که بسیار مورد استقبال مدیران حاضر در جلسه واقع شد.
سایر اساتید حاضر، جناب آقایان دکتر بیرانوند، دکتر صلواتی، دکتر اکبری، دکتر صدیقی و دکتر فربه، تکرار چنین جلساتی را در جهت عملیاتی کردن ایده ها و پیشنهادات خواستار شدند که به تقویت بنیه های ارتباط شرکت توفاد و دانشگاه به ویژه در فناوری های نوظهور خصوصا حوزه بلاک چین و رمز ارز کمک شایانی می کند.

در نهایت جناب آقای دکتر مجیدپور با جمع بندی مباحث مطروحه و مثبت ارزیابی کردن این نشست اظهار داشتند: همکاری مشترک هلدینگ ارنیکا با دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور هم افزایی و تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه صنعت بلاک چین و رمزارز می تواند با انجام پایان نامه های مشترک، انعقاد پروژه های تحقیقاتی مشترک، برگزار کلاس های آموزشی، بورسیه دانشجویان از سوی هلدینگ ارنیکا و کارآموزی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در این هلدینگ اجرایی شود.

دفعات مشاهده: 2165 بار   |   دفعات چاپ: 264 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر